Przechowalnia i sortownia

Przechowalnia

8 sierpnia 2015 w Łącku otwarto nowoczesną Przechowalnię Owoców i Warzyw w Łącku, należącą do Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu. Spółdzielnia wybrała to miejsce, żeby być bliżej swoich głównych dostawców.  Inwestycja była możliwa także dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Połowę sumy Spółdzielnia pozyskała, połowę wyłożyła sama. Budowa i nowoczesna technologia zapewnia owocom delikatne mycie, suszenie i przechowywanie w idealnych warunkach.

Przechowalnia liczy przeszło 2000 m2 powierzchni użytkowej, a sama hala ponad 1000 m2. Przechowanie owoców odbywa się w czterech komorach, które pomieszczą blisko 800 ton jabłek. Jak na nasze potrzeby, to niewiele, ale cieszymy się z tego, co mamy. W przyszłości planowana jest rozbudowa Przechowalni – stopniowo budowane będą kolejne komory chłodnicze na owoce i warzywa.

Proces przygotowania owoców i warzyw do kilkumiesięcznego przechowywania jest całkowicie zautomatyzowany. Najpierw Spółdzielnia zakupuje jabłka od dostawców w skrzyniach. Następnie owoce zostają rozlokowane w klimatyzowanych komorach, żeby nie tracąc świeżości i walorów smakowych, trafić po kilku miesiącach do sklepów. Po wyjęciu jabłek z komory maszyna „kąpie”, selekcjonuje i zostają one umieszczone w skrzynkach, kartonach i innych opakowaniach wedle potrzeb lub zamówień. Wydajność sortowni wynosi 4 – 5 ton na godzinę.