XXIX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza „Agropromocja”

XXIX Międzynarodowa Wystawa Rolnicza „Agropromocja”

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza w Nawojowej co roku cieszy się ogromnym powodzeniem, ale tym razem przyciągnęła prawdziwe tłumy. Zadowoleni byli i konsumenci i przedsiębiorcy.

Pierwszy dzień XXIX Międzynarodowej Wystawy Rolniczej „Agropromocja” pokazał po raz kolejny, że nie bez powodu impreza ta określana jest mianem największego takiego przedsięwzięcia w Małopolsce. Nawojowa znów zamieniła się w stolicę rolnictwa.

Wystawa odbywała się w drugi weekend tj. 7-8 września w Nawojowej k. Nowego Sącza. Głównym celem wystawy jest promocja najlepszych produktów i firm sfery agrobiznesu, ułatwienie kontaktów biznesowych między rolnikami a przedsiębiorcami, a także przedstawienie dorobku gospodarczego i kulturowego Małopolski, w tym szczególnie produktu regionalnego, agroturystyki i rękodzieła.

Podczas wystawy swój dorobek, wyroby i usługi corocznie prezentuje blisko 400 firm z branż rolniczych i okołorolniczych oraz wystawców indywidualnych: twórców ludowych, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, producentów żywności ekologicznej i pszczelarzy. Ponadto w Agroporomocji  udział biorą urzędy gmin promujące swój region, liczne placówki naukowe, instytucje obsługujące rolnictwo oraz banki, wydawnictwa pism branżowych, itp.

Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie produkcji rolnej, mechanizacji rolnictwa, ekologii i ochrony środowiska, przetwórstwa rolno-spożywczego, budownictwa wiejskiego i budynków inwentarskich, jak również bogactwem dziedzictwa kulturowego, kulinarnego i folkloru małopolskiej wsi.

W trakcie dwóch dni trwania wystawy zwiedzający mogli nabyć wszystko to, co ma do zaoferowania małopolska wieś: od żywności ekologicznej, przetworów rolno-spożywczych, tradycyjnych specjałów z pokolenia na pokolenie robionych według tej samej receptury, przez wyroby rękodzielników i twórców ludowych, po sadzonki kwiatów i krzewów do ogrodu; zobaczyć – atrakcyjne dla dzieci – wystawy zwierząt, skorzystać z przejażdżek konnych, zapoznać się z ofertą gospodarstw agroturystycznych,  czy posłuchać zespołów folklorystycznych prezentujących na estradzie bogaty program artystyczny.
Rolnicy chcący unowocześnić swoje gospodarstwo, mogli nabyć ciągniki, nasiona czy nawozy, a także skorzystać z doradztwa w zakresie PROW  i nowej wiedzy technologicznej.